Chemia do klimatyzacji samochodowej

Prawidłowa konserwacja systemu klimatyzacyjnego jest niezbędnym elementem serwisowania pojazdu, który należy regularnie wykonywać. Zabieg ten zapewnia prawidłowe działanie układu. Daje to gwarancję nie tylko skutecznego chłodzenia, ale również bezpieczeństwa naszego zdrowia. Regularnie przeglądana klimatyzacja jest wolna od bakterii i grzybów, które mogą być dla nas szkodliwe. Serwis to nie tylko wymiana podzespołów, ale również użycie odpowiednich środków chemicznych.

Polecana chemia do klimatyzacji samochodowej

Jakie środki chemiczne powinny zostać użyte, aby nasz układ działał bez zarzutu?

  • Płyn dezynfekujący do parownika. To najważniejszy środek, który powinien zostać użyty. Jego precyzyjne rozprowadzenie pozwala pozbyć się wszelkich zalegających zanieczyszczeń. Płyn powinien być dozowany za pomocą specjalnego urządzenia, które składa się ze zbiornika i odpowiednio długiej sondy, która umożliwia dotarcie do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Środki te mają najczęściej postać płynu lub wygodnej w użyciu pianki.
  • Granat zapachowy. Na sam koniec czyszczenia można rozprowadzić środek zapachowy, który dozowany bezpośrednio na parownik da długotrwałe uczucie świeżości. Rozprowadzany z tego poziomu zagwarantuje długie uwalnianie aromatu, które właściciel odczuje jeszcze przez długi czas.

Skuteczne czyszczenie klimatyzacji samochodowej

Konserwacja klimatyzacji za pomocą środków chemicznych polega przede wszystkim na bardzo dokładnym rozprowadzeniu preparatu. Do prawidłowego przebiegu operacji należy zamknąć wszystkie okna i drzwi, po czym maksymalnie odsunąć fotel kierowcy. Aplikacja płynu powinna odbywać się przy włączony silniku i uruchomionym obiegu zamkniętym klimatyzacji. Po precyzyjnej aplikacji środka dobrze jest wyjść z samochodu i pozostawić nawiew z zaaplikowaną chemią, tak aby miała szansę zadziałać. Po kilkunastu minutach uzyskamy wtedy efekt odgrzybienia, pozbycia się bakterii oraz odświeżenia. Całość operacji warto uzupełnić o wymianę filtrów. W okresie, gdy układ chłodzący jest używana szczególnie intensywnie dobrze jest wykonywać operację z wykorzystaniem chemii do klimatyzacji pomiędzy przeglądami wykonywanymi w serwisie.

Regularne serwisowanie klimatyzacji jest tak samo ważne jak dbanie o pozostałe układy w naszym samochodzie. Przed sezonem letnim, gdy nasze chłodzenie będzie szczególnie mocno obciążone warto poświęcić chwilę na przygotowanie układu. Nie ma wtedy ryzyka, że podczas upalnych miesięcy zaskoczy nas niedziałająca klimatyzacja lub nieświeży zapach, który się z niej wydobywa.

 

Dodaj komentarz