7 Zalet posiadania systemu rekuperacji

rekuperacja

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zyskuje sobie coraz większe grono zwolenników. Nie ma w tym nic dziwnego – rekuperacja to system wymiany powietrza przyjazny zarówno środowisku jak i portfelowi. Jakie są zalety tego rozwiązania, kiedy porównamy je z klasyczną wentylacją grawitacyjną, używaną w większości budynków? Rekuperacja daje swoim użytkownikom masę korzyści – poznajmy je!

Rekuperacja – czym jest ten system?

Rekuperacja to mówiąc inaczej system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Pozwala ona nie tylko na wytworzenie odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, ale także na odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza wywiewanego.

Sercem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest rekuperator. To urządzenie dosyć proste w konstrukcji, które opiera się na czterech kanałach. Każdy z nich pełni inną funkcję – przykładowo, czerpnia służy pobieraniu świeżego powietrza do domu, natomiast wyrzutnia odprowadza powietrze zużyte na zewnątrz. Dobrej klasy rekuperatory wraz z całym osprzętem można znaleźć na stronie Ventido.pl.

7 zalet rekuperacji – dlaczego warto o niej pomyśleć?

Rekuperacja jest świetnym systemem zarówno odprowadzania powietrza, jak i zapobiegania utratom ciepła w pomieszczeniach. Poznajmy 7 zalet rekuperacji!

  1. Rekuperacja jest energooszczędna – dzięki temu systemowi wentylacji mniej ciepła ucieka z domu przez nawiewniki okienne.
  2. Dzięki rekuperacji do domu nie mają szans wlecieć pyłki, co stanowi ogromną korzyść dla alergików.
  3. Rekuperacja działa niezależnie od warunków panujących na dworze. W przypadku tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej nie jest to takie oczywiste – wymaga ona odpowiednich okien czy właściwej różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniami a dworem.
  4. Rekuperacja pozwala na uniknięcie pleśni, grzybów i innych nieprzyjemności związanych ze zbyt wysoką wilgotnością.
  5. Powietrze nawiewane z dworu jest filtrowane przez rekuperator. Tym samym mamy pewność, że powietrze dostające się do domu jest zawsze wysokiej jakości.
  6. Dzięki wentylacji mechanicznej, z domu jest bardzo łatwo usunąć wszystkie nieprzyjemne zapachy.
  7. Rekuperacja może być w pełni zautomatyzowana i nie wymagać od użytkownika zbyt dużego wysiłku.

To oczywiście tylko kilka zalet rekuperacji. Przykładowo, dzięki rekuperacji nie trzeba otwierać okien – w ten sposób z domu można pozbyć się owadów i nie narazić się na hałas pochodzący z zewnątrz. Rekuperacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem i zdecydowanie powinna o niej pomyśleć każda osoba, której zależy na utrzymaniu w domu powietrza o jak najwyższej jakości.

Dodaj komentarz