W których branżach wykorzystuje się obrabiarki CNC?

maszyna cnc

Programy parametryczne i wdrożenia procesów technologicznych umożliwiają nowoczesną  obróbkę materiałów oraz prowadzenie procesów na najwyższym poziomie technologicznym. Trudno sobie dzisiaj wyobrazić współczesną produkcję przemysłową bez sterowania numerycznego. Warto więc przeczytać i dowiedzieć się, w których branżach wykorzystuje się obrabiarki CNC.

Dlaczego technologia CNC jest nie do zastąpienia?

Nowoczesna obróbka metali wymaga dokładności i powtarzalności oraz wykończenia powierzchni zgodnie z projektem. Dlatego do sterowania obrabiarkami stosuje się technologię CNC. Zapewnia ona pełną precyzję sterowania narzędziami skrawającymi. Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej dystrybutora narzędzi dla przemysłu CNCART z Raciborza, który dostarcza narzędzia renomowanej firmy Kennametal, wdrażanie procesów technologicznych obróbki skrawaniem jest ściśle związane z technologią CNC.

Na czym polega sterowanie numeryczne maszyn?

Sterowanie numeryczne polega na przetwarzaniu informacji cyfrowej, która jest źródłem sygnałów sterujących ruchem maszyn lub urządzeń. Praca maszyny CNC nadzorowana jest przez przygotowane wcześniej programy komputerowe do obróbki materiału. Są one tworzone na podstawie trójwymiarowego cyfrowego modelu, który powstaje przy zastosowaniu oprogramowania typu CAD (Computer Aided Design). Po zaimplementowaniu sterowania numerycznego poprzez czytnik urządzenia, dzięki programom sterującym, sterowniki przetwarzają kod na precyzyjne ruchy odpowiednich narzędzi i parametry pracy obrabiarki.

Zastosowanie obrabiarek CNC w przemyśle

Obrabiarki CNC znajdują szerokie zastosowanie w bardzo wielu branżach przemysłu i działach techniki. Są nieodzowne przy dokładnej obróbce elementów silników oraz innych podzespołów w przemyśle motoryzacyjnym. Również w szczególnie wymagającym sektorze lotniczym bardzo mała tolerancja obróbki mechanicznej czyni obrabiarki CNC nie do zastąpienia. W tej branży liczy się bowiem idealna, wręcz mikrometryczna precyzja i dokładne spasowanie poszczególnych elementów.

Obrabiarki CNC wykorzystywane są w przemyśle energetycznym, szczególnie przy budowie turbin, wałów i innych skomplikowanych elementów. Nowoczesne obrabiarki CNC uzbrojone w wysokiej jakości narzędzia frezarskie umożliwiają obróbkę precyzyjnych i wytrzymałych podzespołów. Kolejną branżą, w której stosuje się obrabiarki sterowane numerycznie, jest przemysł ciężki. Jego specyfika wymaga programów CNC, które optymalizują i przyspieszają prace. Warto zaznaczyć, że nowoczesne obrabiarki CNC znajdują zastosowanie w niemal wszystkich działach przemysłu przy obróbce mechanicznej nie tylko metali, ale także tworzyw sztucznych.

Dodaj komentarz