Trymer a gilotyna do papieru – co wybrać do biura?

dokumenty

Zarówno trymer jak i gilotyna to urządzenia do obróbki papieru stosowane w biurach lub domach. Jeżeli przyjrzysz się specyfikacji obu urządzeń, możesz dojść do wniosku, że mają one takie same funkcje i praktycznie niczym się od siebie nie różnią. W praktyce mają one jednak odmienne zastosowanie, które może przeważyć szalę na jedną ze stron w przypadku wybrania urządzenia użytku biurowego. 

Gilotyna do papieru – czym się charakteryzuje?

Gilotyna jest z pewnością bardziej popularnym urządzeniem od trymera. Sprawdza się głównie do cięcia dużej ilości arkuszy papieru. Ze względu na możliwości gilotyny, jest ona przeznaczona do masowego docinania arkuszy, ale jest w stanie również odpowiednio przyciąć małe wizytówki, zaproszenia i inne materiały firmowe.

Wśród dostępnych modeli, bez problemu znajdziesz kilka rodzajów gilotyn przeznaczonych do różnego rodzaju papieru o określonej gramaturze. Elementem roboczym są w tym przypadku noże do gilotyn stanowiące dźwignię przecinającą kartki, dlatego ważnym aspektem tutaj jest mocny docisk. Na rynku znajdziesz zarówno modele manualne jak i automatyczne.

Czym się wyróżnia trymer do papieru?

Trymer do papieru jest dedykowany do prac manualnych dzięki temu, że umożliwia niezwykle precyzyjne docinanie, ścinanie, cięcie i przycinanie papieru o różnych formatach i gramaturze. Bez wątpienia doskonale sprawdzi się do obrabiania arkuszy wielkoformatowych, zwłaszcza tych z mapami, szkicami i widokami. Ze względu na to, często stosuje się je w biurach projektowych przy pracach kreatywnych.

Trymery są mniejszymi urządzeniami, dlatego są zwykle wybierane przez osoby o ograniczonej przestrzeni. Działają one w oparciu o głowicę poruszającą się w sposób liniowy po prowadnicy urządzenia. Do głowicy na stałe przymocowany jest specjalny nóż krążkowy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia do biura?

Wśród kluczowych parametrów trymerów i gilotyn, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze urządzenia znajdują się: grubość cięcia, długość cięcia i rodzaj docisku. Grubość cięcia decyduje o tym, jak dużo kartek urządzenie może przeciąć za jednym cięciem. W tej kategorii bez wątpienia wygrywa gilotyna, która gwarantuje precyzyjne cięcie większej ilości papieru.

Długość cięcia decyduje o maksymalnej długości ciętego arkusza. Wybierając urządzenia należy zatem określić rodzaj i format papieru, do którego chcemy wykorzystywać dany model. Zwykle przy wielkich formatach wybiera się trymery, ponieważ gwarantują one możliwość wykonywania dokładnych cięć nawet długich arkuszy.

Docisk urządzeń może funkcjonować w sposób ręczny, dźwigniowy lub automatyczny. Od typu docisku zależy precyzyjność cięcia  i bezpieczeństwo osoby użytkującej sprzęt. Obecnie na rynku znajdzie wiele wersji obu urządzeń. Pamiętaj tylko, że większe bezpieczeństwo zwykle zapewniają modele automatyczne lub dźwigniowe. Gilotyna do papieru oraz trymer można z powodzeniem stosować jako uzupełniające się urządzenia, ponieważ trudno zastąpić jedno drugim.

Dodaj komentarz