Od czego zależy sprawność serwera?

serwer firmy

Serwer stanowi serce infrastruktury informatycznej każdej firmy. Służy między innymi do przechowywania danych, zarządzania zamówieniami czy też obsługi różnego rodzaju programów. Poszukując dobrego serwera, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów, które mają wpływ na jakość urządzenia. Sprawdzamy, od czego zależy wydajność i sprawność serwera.

Różne typy serwerów

Poszukiwania serwera warto zacząć od zapoznania się z różnymi typami urządzeń dostępnych na rynku. Istnieją trzy podstawowe odmiany serwerów: tower, rack i blade. O różnice pomiędzy nimi zapytaliśmy eksperta z firmy Ultra Upgrade sprzedającej podzespoły serwerowe.

Jak wyjaśnił: serwer typu tower to urządzenie stosunkowo proste, nadające się do podstawowych zastosowań prywatnych i firmowych. Cechuje się kompaktową budową, energooszczędnością i prostotą obsługi. Bardziej zaawansowanym zastosowaniom lepiej podoła serwer typu rack. Ma on postać szafy i oferuje możliwość rozbudowy w przyszłości. Serwer typu blade ma konstrukcję kasetową i jest przystosowany do montażu wielu modułów rozszerzających. Dzięki temu doskonale nadaje się do bardzo złożonych, zaawansowanych zastosowań.

Jakie parametry mają wpływ na sprawność serwera?

Po wybraniu rodzaju serwera, pora na przyjrzenie się parametrom technicznym. Dobry serwer powinien być wyposażony w podzespoły wysokiej klasy. Kupując serwer, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
• procesor i liczbę rdzeni,
• pojemność pamięci masowej,
• interfejsy,
• możliwość dołączania i odłączania nośników danych,
• wysokiej jakości zasilanie.

Decydujący wpływ na działanie serwera mają procesor, dysk i pamięć RAM. Odpowiednio dopasowany do obciążenia procesor zapewnia płynną, dynamiczną i bezawaryjną pracę. Dysk serwerowy wpływa na to, ile danych pomieści urządzenie oraz jaka będzie prędkość ich zapisywania i odczytywania. Pamięć RAM odpowiedzialna jest zaś za obsługę bieżących operacji i to od niej zależna jest możliwość przeprowadzania wielu złożonych procesów jednocześnie.

Planując zakup serwera do firmy, warto wybrać model dobrze dopasowany do potrzeb i obciążeń, jakie generuje sieć informatyczna. Kluczowe czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę podczas wyboru, to rodzaj serwera, liczba rdzeni procesora, pojemność i prędkość dysku oraz pojemność pamięci RAM. Uwzględniając wszystkie te aspekty, zapewnisz sprawne funkcjonowanie infrastruktury informatycznej w swojej firmie.

Dodaj komentarz