Marynarki i spodnie – jakie błędy najczęściej popełniamy przy ich noszeniu?

stylizacje do pracy

Marynarki, spodnie, garnitury, koszule – na pierwszy rzut oka może się wydawać, że ich łączenie nie jest niczym skomplikowanym. Przecież w życiu każdego mężczyzny dochodzi do sytuacji, kiedy musi on ubrać się bardziej elegancko i każdy z nas ma jakieś doświadczenia na tym polu. Praktyka pokazuje jednak, że ciągle popełniamy wiele błędów, jeśli chodzi o odpowiednie zestawianie ze sobą elementów garderoby. Jakie to pomyłki i w jaki sposób możemy ich uniknąć? Za chwilę odpowiemy na to pytanie, więc zapraszamy do czytania!

Marynarki, spodnie i garnitury – czy da się ubrać zbyt dobrze?

Jednym z podstawowych błędów, jeśli chodzi o marynarki spodnie, jest niedostosowywanie ich formalności do sytuacji. Co to oznacza? Przykładowo, kiedy wybieramy się jakąś oficjalną uroczystość – niezależnie od tego, czy jest to studniówka, czy ślub – założenie czegokolwiek innego niż garnitur będzie fatalnym pomysłem. Przede wszystkim, będziemy się znacznie wyróżniać na tle innych uczestników tego wydarzenia, gdyż zapewne większość z nich postawi na pełne garnitury. Inną kwestią jest to, że brak zachowania obowiązujących zasad dress-code’u, może nas przedstawić w bardzo kiepskim świetle.

Czy istnieją jednak sytuacje odwrotne, podczas których najbardziej eleganckie marynarki i spodnie także narażą nas na nieodpowiedni wygląd? Jak najbardziej tak. Posłużmy się bardzo wyrazistym przykładem – jeśli na spotkanie z naszymi przyjaciółmi na mecz w piątkowy wieczór, założenie pełnego garnituru będzie co najmniej dosyć specyficznym wyborem. Pamiętajmy, żeby zawsze dobierać stopień formalności ubrania do okazji, na jakie planujemy je założyć.

Zbyt duże marynarki i spodnie – jeden z grzechów głównych w modzie męskiej

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o modę męską, jest wybieranie zbyt dużych marynarek i spodni. Zapewne wynika to z braku rozeznania w najnowszych modowych trendach – tego typu ubrania były bardzo popularne wiele lat temu i spora część z nas wybiera je z przyzwyczajenia.

Często też sięgamy po zbyt duże ubrania w nadziei, że pomoże  nam to ukryć dodatkowe kilogramy, których raczej nie chcielibyśmy eksponować. To spory błąd – zbyt duże marynarki lub spodnie wcale nie pomogą nam w ukryciu wagi, a nawet mogą nas skutecznie powiększyć optycznie. Tym samym, decydując się na luźniejsze ubrania, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.

W jaki sposób więc wybrać odpowiednie marynarki i spodnie? W przypadku marynarek musimy spojrzeć w pierwszej kolejności na długość ich rękawów. W neutralnej pozycji ręki koniec rękawa powinien odsłaniać około centymetra naszej koszuli. W drugiej kolejności przyjrzyjmy się klapom marynarki – jeśli będą się rozchodzić w nienaturalny sposób, to nasza marynarka jest zbyt ciasna. Jeśli natomiast będą wisieć zbyt luźno, oznacza to, że marynarka jest zbyt duża.

W przypadku spodni, ich długość można określić w dosyć łatwy sposób – wystarczy podczas ich przymierzania założyć buty, z którymi mamy plany je zestawiać. Jeśli na tylnej części buta materiał spodni utworzy jedną fałdkę, oznacza to, że są one idealnej długości.

Zły dobór materiałów i kolorów, czyli jak nie przekreślić swojej elegancji

Kolejnym często popełnianym błędem podczas wyboru spodni i marynarki, jest ich niewłaściwy dobór kolorystyczny i materiałowy. Oczywiście mówimy tutaj o sytuacjach, które pozwalają nam zakładać tak zwane zestawy koordynowane, czyli marynarki i spodnie pochodzące z innych garniturów. Podobny błąd może pojawić się także wtedy, kiedy zdecydujemy się na stylizację utrzymaną w stylu smart-casual.

Jak wybrać odpowiednie materiały i kolory? W przypadku materiałów sprawa jest stosunkowo prosta – powinny mieć one podobną fakturę. Warto zwrócić na to uwagę zwłaszcza wtedy, kiedy zakładamy garnitur – jego materiał powinien być zawsze gładki i błyszczący i wszystkie odstępstwa od tej reguły znacznie odejmują mu formalności.

Jeśli chodzi o kolor w zestawach koordynowanych, dobrze jest postawić na kontrasty. Przykładowo, do granatowej marynarki świetnie spiszą się jasne spodnie. Pamiętajmy tylko o tym, żeby odpowiednio połączyć kolory nie tylko marynarki i spodni, ale także innych dodatków.

Dodaj komentarz