Klimatyzacja – jak wybrać najlepszy model?

klimatyzacja

Wysokiej jakości klimatyzatory nie tylko zwiększają komfort termiczny przez chłodzenie pomieszczenia, ale również osuszają oraz filtrują w nim powietrze. Zainteresowaniem cieszą się zarówno małe modele przenośne, jak i te składające się z dwóch odrębnych jednostek, czyli urządzenia typu split. Jak wybrać najlepszy sprzęt pod indywidualne potrzeby? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Podpowiadamy.

Jaki klimatyzator wybrać?

Na rynku znajdziemy obecnie niewielkich rozmiarów, tanie klimatyzatory przenośne. Sprawdzają się idealnie dla osób o niewielkich wymaganiach i w przypadku małych pomieszczeń. Zużywają dużo energii i nie są w stanie dorównać profesjonalnym klimatyzatorom typu split. Jest to jednak rozwiązanie bardzo dobre do miejsc gdzie nie ma możliwości instalacji większego sprzętu. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiego urządzenia i zależy nam na jak najlepszej wydajności to należy rozejrzeć się za modelem wyposażonym w tak zwaną rurę wywiewną. Ciepłe powietrze, które nie uda się w pełni schłodzić jest odprowadzane na zewnątrz i nie miesza się z tym znajdującym się w pomieszczeniu.

Klima w Krakowie to coraz częściej urządzenia typu split. Popularność swoją zawdzięcza wysokiej wydajności oraz niskiemu zużyciu energii. Jeśli planujemy chłodzić pomieszczenia w domu lub w biurze przez całe lato to będzie to najlepsza inwestycja. Urządzenie składa się z dwóch jednostek. Jedna znajduje się we wnętrzu, a druga nazywana skraplaczem, zamontowana jest najczęściej na zewnętrznej ścianie budynku. Nowoczesne modele klimatyzatorów typu split wyposażone są bardzo często w dodatkowe funkcje. Pozwalają na przykład oczyszczać powietrze z niebezpiecznych związków chemicznych oraz dzięki zastosowaniu wbudowanych nawilżaczy umożliwiają utrzymanie optymalnej wilgotności.

Na co zwrócić uwagę kupując najlepszy model klimatyzatora?

Jeśli planujemy montować klimatyzację w sypialni lub w innym pomieszczeniu w którym wymagana jest cisza to należy upewnić się, że hałas urządzenia jest dla nas akceptowalny. Warto także zwrócić uwagę na zużycie prądu. Porównując kilka modeli klimatyzatorów lepiej dopłacić do markowego urządzenia dzięki któremu w dłuższej perspektywie czasu zapłacimy niższe rachunki przy podobnym efekcie schładzania. Pod uwagę należy brać między innymi metraż pokoju oraz efekt szybkiego nagrzewania pomieszczenia. Zwłaszcza w przypadku jeśli znajduje się tam wiele okien skierowanych na południe. Dopasowując moc i zużycie prądu warto korzystać z wiedzy doświadczonych instalatorów, na przykład z firmy https://santier.pl/.

Dodaj komentarz