Czy smartfon może być źródłem chorób cywilizacyjnych?

światło

Smartfon stał się nierozerwalną częścią życia ludzi. Zastępuje wiele innych urządzeń, co sprawia, że pochłania on mnóstwo naszego czasu. Jednak sztuczne światło z jego ekranu negatywnie wpływa na nasz organizm. Należą do nich m.in. fonoholizm i bezsenność.

Obecnie wiele ludzi nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Dlaczego? Bo jak dobrze wiadomo, dziś nie oferuje on tylko funkcji wysyłania/odbierania SMS-ów, dzwonienia, ale jest również budzikiem, kamerą, aparatem, kalendarzem, notesem, odtwarzaczem muzyki – oferuje mnóstwo funkcji, które zastępują nam inne urządzenia, jest wszystkim w jednym. Dziś zasypiamy z telefonem w ręku, sięgamy po niego zaraz po przebudzeniu się. A kiedy go nie ma przy nas – jesteśmy zdezorientowani i odczuwamy niepokój. Nadużywanie telefonu jest już w psychologii i psychiatrii nazwane chorobą. Fonoholizm widoczny jest najbardziej u dzieci, nastolatków, ale również u starszych osób. Pobieranie i używanie różnego rodzaju apek okazuje się być bardzo wciągające. Wirtualna rzeczywistość to dla wielu fascynujący świat, możliwość zaprezentowania siebie według swojego widzimisię.

Uzależnienie od smartfonów a wpływ szkodliwego niebieskiego światła

Wytwarzane przez urządzenia mobilne niebieskie światło wpływa drażniąco na wzrok oraz naszą skórę. Według badań, które można znaleźć na stronie Frontiers in Public Health, wysoka jasność ekranów oraz wydzielane przez nie niebieskie światło mogą zaburzyć sen, gdyż wieczorem ludzki organizm zaczyna wytwarzać melatoninę – hormon ułatwiający zasypianie. Obniżenie melatoniny powoduje zaburzenia snu. A to właśnie przed snem, człowiek ma największą tendencję przeglądania np.: mediów społecznościowych za pomocą smartfona. Zapewne wiele osób nie ma świadomości, że ich problemy z zasypianiem są związane z nadużywaniem telefonu. Jak wynika z badań używanie telefonu przed snem może sprawić, że zaśniemy o godzinę później niż byśmy chcieli.

Jak ograniczyć emitowanie niebieskiego światła przez ekran smartfona?

Rynek jest już bardzo nasycony smartfonami, a co za tym idzie – pojawia się również coraz więcej materiałów ochronnych do tego typu urządzeń. Jednym ze sposobów zabezpieczających nasze zdrowie przed szkodliwym wpływem emitowanego światła są szkła i folie ochronne z filtrem niebieskiego światła, które nie tylko chronią ekran smartfona przed zadrapaniami, kurzem, brudem, ale również minimalizuje szkodliwy wpływ światła emitowanego przez urządzenia elektroniczne.

Prawie każdy z nas chroni ekran swojego smartfona przed porysowaniami, jednak nie każdy chroni swoje oczy. Warto zainwestować w tego typu szkła ochronne, gdyż zapewniają one ochronę zarówno dla ekranu smartfona jak i chronią nasze zdrowie. „Wszelkie urządzenia emitujące światło powinny spełniać wymogi bezpieczeństwa fotobiologicznego, jeśli ich nie spełniają, tzn. emitują szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, należy poważnie zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich filtrów ochronnych. Dlatego właśnie do standardowej oferty dodajemy takie rozwiązania jak filtr niebieskiego światła. Zabezpieczając telefon folią lub szkłem, można jednocześnie chronić zdrowie” – skomentowała Aleksandra Mathiesen Chief Marketing Officer MyScreenProtector.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących tego typu ochronę, m.in. marka MyScreenPROTECTOR. W ich ofercie znajdziemy szkła hartowane i folie z serii NO-BAD-LIGHT, oraz antiBLUE, zabezpieczające zarówno ekran telefonu jak i nasze oczy. Powłoka oleofobowa zapewnia szybkie i łatwe usuwanie odcisków palców i smug oraz nie wpływa na funkcjonalność ekranu dotykowego.

Dodaj komentarz