Zastosowanie pras w pracach warsztatowych

jak naprawic uklad hamulcowy w samochodzie

Wśród wielu różnorodnych elementów wchodzących w skład wyposażenia warsztatów wyróżnić można między innymi prasy hydrauliczne. To właśnie na nich skupiamy się wobec tego w tym artykule. Dowiesz się więc z niego: jak działa prasa hydrauliczna, jakie zastosowanie znajduje ona w warsztatach i jakie parametry tego narzędzia są najważniejsze przy jego zakupie.

Charakterystyka i sposób działania hydraulicznych pras warsztatowych

Prasy hydrauliczne stosowane w warsztatach zaliczane są do narzędzi uciskowych. Ich działanie opiera się natomiast na prawie Pascala. Zbudowane są one natomiast z dwóch cylindrów zamkniętych za pomocą tłoków i połączonych ze sobą, a także wypełnionych olejem hydraulicznym. Pierwszy z nich określany jest cylindrem roboczym, natomiast drugi pełni funkcję pompy. Głównym zadaniem pras hydraulicznych jest zwielokrotnienie siły nacisku, pod względem której narzędzia te dzielą się na różnorodne rodzaje.

Jakie zastosowanie w warsztatach znajdują prasy hydrauliczne?

Prasy hydrauliczne stosowane są w warsztatach do prac wymagających dużej oraz równomiernie rozłożonej siły nacisku. Wykorzystywane są one wobec tego w wielu różnorodnych branżach między innymi do obróbki metali poprzez ich tłoczenie, cięcie i formowanie plastyczne. W warsztatach samochodowych prasy hydrauliczne stosowane są natomiast między innymi podczas przeprowadzania napraw łożysk czy układów hamulcowych lub wymiany sworzni.

Na co zwrócić uwagę wybierając prasę hydrauliczną do warsztatu?

Zakup odpowiedniej prasy hydraulicznej do warsztatu wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto w tym przypadku skorzystać z pomocy specjalistów takich jak firma oferująca wyposażenie warsztatu TECHSUL, zajmująca się między innymi sprzedażą tego typu narzędzi hydraulicznych. Najważniejsze przy zakupie prasy warsztatowej jest bowiem zwrócenie uwagi na jej następujące parametry:

  • konstrukcja korpusu oraz budowa, na rynku wyróżnia się między innymi prasy ramowe, wysięgnikowe, a także pionowe, poziome i pochyłe,
  • maksymalna siła nacisku prasy hydraulicznej mierzony w tonach,
  • rodzaj zastosowanego napędu, który może być ręczny lub nożny, a także hydrauliczno-pneumatyczny, funkcjonalność w postaci możliwości na przykład regulacji wysokości blatu, skoku tłoka czy też ciśnienia.

Dodaj komentarz