Rodzaj komina powinien być dobierany przede wszystkim pod względem stosowanego do ogrzewania źródła ciepła. W niektórych przypadkach podczas podejmowania decyzji istotne jest jednak także to z jakich materiałów wykonany jest dany budynek. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, kiedy warto wybrać odporne na działanie wysokich temperatur kominy żaroodporne.
Czym wyróżniają się kominy żaroodporne?
Kominy żaroodporne przede wszystkim jak sama ich nazwa wskazuje, wykazują dużą odporność na działanie wysokich temperatur odprowadzanych spalin. Wszystko za sprawą tego, że wykonywane są one ze stali żaroodpornej. Stalowe wnętrze kominów żaroodpornych ma także znaczący wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania. Jego gładka powierzchnia zapobiega bowiem osadzaniu się na niej sadzy. Dzięki temu ryzyko jej samozapłony zostaje niemal całkowicie wyeliminowane. Konstrukcja tego typu kominów składa się natomiast z:
- wnętrza na bazie elementów żaroodpornych,
- płaszcza zewnętrznego wykonanego z odpornej na korozję stali,
- izolacji termicznej umieszczonej między wnętrzem a płaszczem zewnętrznym.
W jakich budynkach warto wybrać kominy żaroodporne?
Ze względu na cechy jakimi wyróżniają się kominy żaroodporne, które można znaleźć między innymi w ofercie sklepu z kominami Tanie kominy, doskonale sprawdzają się one w domach letniskowych. Zwłaszcza tych wykonywanych z drewna. Dodatkowo są także świetnym wyborem w przypadku klasycznych domów z bali czy tak zwanych domów kanadyjskich oraz stelażowych. Gwarantują one w nich bowiem nie tylko w pełni sprawne oraz niezawodne działanie, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto są przeznaczone do źródeł ciepła, które w tego typu budynkach są najczęściej wykorzystywane do ich ogrzewania.
Z jakimi źródłami ciepła mogą być łączone kominy żaroodporne?
Kominy żaroodporne przystosowane są do użytkowania w połączeniu ze źródłami ciepła na paliwa stałe, takie jak między innymi węgiel, drewno czy pellet. W związku z tym w 100% sprawdzają się w przypadku:
- pieców kaflowych,
- kominków,
- kotłów węglowych,
- kotłów na pellet.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tego typu kominy były wykorzystywane do odprowadzania spalin generowanych przez na przykład kotły gazowe czy olejowe. Można więc uznać, że są one uniwersalnym rozwiązaniem.