Tester IT – jak znaleźć pierwszą pracę? Zarobki testera oprogramowania

ile zarabia tester oprogramowania

Branża IT to jeden z najbardziej rozwijających się sektorów na rynku pracy. Dlatego coraz większą popularnością wśród osób szukających zatrudnienia w tym zakresie cieszy się zawód testera oprogramowania. Co trzeba zrobić, żeby zostać testerem i ile można zarobić na takim stanowisku?

Tester oprogramowania – czym się zajmuje?

Tester oprogramowania, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się testowaniem systemów i oprogramowań. W ten sposób weryfikuje, czy działają one prawidłowo i szuka ewentualnych błędów oraz ich przyczyn. Tester współpracuje z developerami oprogramowań i to im raportuje efekty swojej pracy. Wtedy zgodnie ze zmianami wprowadza się do systemów poprawki, które ulepszają ich funkcjonalność.

Tester jest potrzebny zarówno w przypadku nowych oprogramowań, jak i tych, które mają zostać zaktualizowane czy zmienione. Sprawdza, czy wszystko działa poprawnie, zanim program trafi do ogólnego użytku. Testy dzieli się na manualne i automatyczne. Pierwsze tester wykonuje ręcznie, a do drugich wykorzystuje napisany przez siebie kod. W zawodzie testera wyróżnia się trzy stopnie zaawansowania: Junior, Mid i Senior. Początkujący zajmują stanowiska juniorskie i przeprowadzają testy manualne. Dopiero w bardziej zaawansowanych ścieżkach kariery testerzy są w stanie weryfikować oprogramowania automatycznie.

Jak zostać testerem IT?

Aby zostać testerem oprogramowania, nie trzeba mieć żadnych specjalistycznych studiów. Wykształcenie informatyczne może jednak okazać się zaletą. Przede wszystkim należy interesować się branżą IT, mieć zdolność logicznego i analitycznego myślenia, być sumiennym i precyzyjnym. Sam perfekcjonizm w pracy to nie wszystko. Tester komunikuje się z innymi i wskazuje błędy w systemach, które stworzyli. Musi być więc kulturalny, asertywny i wyrozumiały. Powinien rozumieć, że poszukiwanie usterek to cel jego pracy, a nie uszczypliwość. Jeśli znajduje błąd, nie może wstydzić się o nim poinformować.

Każdy początkujący tester powinien odbyć odpowiednie szkolenia, które przygotują go do pracy w zawodzie i zapoznają z branżą IT. W ramach kursów warto nauczyć się podstaw języków programowania i obsługi takich programów jak Jira czy Selenium. Bardzo ważna jest także znajomość języka angielskiego. Wielu pracodawców doceni międzynarodowy certyfikat ISTQB. Gdy ma się chociaż część tych umiejętności i predyspozycje w kierunku testowania, warto zacząć przeglądać oferty juniorskie.

Bardzo istotne jest odpowiednio napisane CV. W dokumencie muszą znaleźć się informacje o przebytych kursach, znajomości narzędzi testerskich i języków oprogramowań, nazwy uzyskanych certyfikatów, poprzednie doświadczenie czy najważniejsze umiejętności personalne przydatne w tym zawodzie. Praca testera IT czeka na kandydatów w wielu portalach internetowych. Początkujący powinni aplikować na stanowiska oznaczone jako Junior.

Zarobki testera oprogramowania – czy to się opłaca?

Zarobki w branży IT mogą być naprawdę bardzo wysokie, dlatego też wiele osób interesuje się pracą w tym sektorze. Na największą pensję mogą liczyć, oczywiście, osoby z dużym doświadczeniem, czyli ci na stanowiskach seniorskich. Wysokość wypłaty zależy też od tego, czy osoba zatrudnia się w ramach umowy o pracę, czy B2B. W IT lepiej opłaca się ta druga opcja.

Tester oprogramowania na stanowisku Junior może liczyć na zarobki w granicach 4000-7000 zł netto. Testerzy Mid zarabiają zwykle kwoty w zakresie 7000-11 000 zł. Seniorzy otrzymują miesięcznie od kilkunastu do nawet 20 000 zł. Są to jedynie orientacyjne kwoty, dlatego warto śledzić na bieżąco ogłoszenia o pracę. W poszczególnych firmach oferty mogą prezentować się bardzo różnie.

Tester IT to bardzo przyszłościowy zawód, ponieważ w branży brakuje osób na stanowiskach seniorskich. Warto zatem zainteresować się tym sektorem IT i spróbować swoich sił w zawodzie, w którym cały czas rozwija się swoje umiejętności.

Dodaj komentarz