Jak montować drzwi i okna, by uniknąć mostków termicznych?

montowanie drzwi i okien

Właściwy sposób montażu stolarki otworowej pozwala ograniczyć straty ciepła z pomieszczeń, a także pomaga uniknąć zawilgocenia ścian i stropów, które skutkuje rozwojem szkodliwych grzybów pleśniowych. W jaki sposób uniknąć mostków termicznych podczas montażu okien w nowym domu lub ich wymiany w celu termomodernizacji budynku? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wyjaśniamy.

Montaż okien – na to warto zwrócić uwagę!

W ostatnich latach zmieniła się nie tylko technologia produkcji stolarki otworowej, ale także sposób jej montażu. Obecnie standardem jest tzw. ciepły montaż, dzięki któremu można uniknąć powstawania mostków termicznych i związanych z nimi problemów. Wszelkie nieszczelności związane z montażem okien i drzwi balkonowych, wpływają na nasz komfort termiczny oraz stan domowego budżetu, zwiększając wydatki na ogrzewanie, a także sprzyjają zawilgoceniu ścian i stropów oraz ich przemarzaniu, co skutkuje rozwojem szkodliwych grzybów pleśniowych.

Niestety, nie każda ekipa montażowa dba o komfort swoich klientów, przestrzegając zasad ciepłego montażu okien. Z tego względu najlepiej kupować okna u sprawdzonych dostawców, którzy dodatkowo zajmą się ich profesjonalnym i zgodnym z obowiązującymi standardami montażem. Takie usługi oferuje np. firma MaxHandel, która zapewnia możliwość wyboru spośród różnych rodzajów energooszczędnej stolarki otworowej.

Na czym polega ciepły montaż stolarki otworowej?

Nawet najdroższe okna i drzwi nie będą nas chronić przed stratami cennej energii cieplnej, jeżeli nie zadbamy o ich fachowy montaż. Jest on ważny zarówno na etapie prac wykończeniowych w domu lub mieszkaniu, jak i podczas termomodernizacji budynku, której ważnym elementem jest wymiana starych okien i drzwi. Ciepły montaż okien, nazywany inaczej montażem warstwowym, pozwala uniknąć powstawania mostków termicznych, znacząco poprawiając komfort zamieszkania oraz zabezpieczając przed uciekaniem ogrzanego powietrza z pomieszczeń. Dzięki ciepłemu montażowi można w pełni wykorzystać potencjał nowoczesnych okien, które cechują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi m.in. niskim współczynnikiem przenikania ciepła.

Ciepły montaż znacząco różni się od montażu tradycyjnego, który uwzględnia zastosowanie w celu montażu okien jedynie piany montażowej. Wiele ekip montażowych nadal korzysta jedynie z tego rozwiązania, nie informując inwestorów o możliwości ciepłego montażu okien, bo pozwala ono wykonać pracę w krótszym czasie. Ciepły montaż okien polega na zastosowaniu aż trzech warstw izolacji, dzięki którym możliwa jest nie tylko ochrona przed stratami ciepła, ale także szkodliwym działaniem wilgoci. Montaż warstwowy okien uwzględnia:

  • zastosowanie nowoczesnej piany poliuretanowej jako wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej;
  • zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej jako warstwy zewnętrznej, która umożliwia skuteczne odprowadzanie wilgoci;
  • zastosowanie paroszczelnej taśmy jako izolacji wewnętrznej, dzięki której nie dochodzi do zawilgocenia wewnętrznej warstwy izolacji termicznej na skutek kontaktu z wilgocią obecną w pomieszczeniach;
  • zastosowanie specjalnych elementów montażowych, dzięki którym okno może zostać stabilnie osadzone w murze.

Dodaj komentarz