Postępowanie sanacyjne jest zaawansowanym rodzajem restrukturyzacji. Ma na celu uratowanie firmy przed upadłością poprzez jej oddłużenie. Wybór odpowiedniego rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego powinien być zawsze podejmowany indywidualnie, gdyż wybrana metoda musi być optymalnie dopasowana do możliwości oraz potrzeb przedsiębiorstwa. Sanacja jest doskonałą procedurą dla wielu firm. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na to postępowanie oraz jakie czynności mogą być podejmowane w jego toku.
Na czym polega postępowanie sanacyjne i jaki jest jego cel?
Postępowanie sanacyjne jest jednym z czterech możliwych postępowań restrukturyzacyjnych. Spośród pozostałych wyróżnia się przede wszystkim rygorystycznością oraz największym stopniem zaangażowania organów władzy publicznej. Jego głównym celem jest uniknięcie upadłości dłużnika, co jest możliwe dzięki zawarciu układu z jego wierzycielami. Oprócz tego ma również sprawić, że jego sytuacja gospodarcza ulegnie znacznej poprawie, dzięki wdrożeniu określonych działań sanacyjnych. W wyniku postępowania sanacyjnego dłużnik będzie mógł nadal wywiązywać się ze swoich zobowiązań i będzie chroniony przed egzekucją.
Podczas postępowania sanacyjnego podejmowane mogą być różnorodne działania sanacyjne. Najczęściej są to:
- sprzedaż zbędnych aktywów (np. nieruchomości),
- redukcja zatrudnienia (np. zwolnienia grupowe),
- redukcja kosztów prowadzenia działalności gospodarczej (np. odstąpienie od nierentownych kontraktów).
Postępowanie sanacyjne oferuje przedsiębiorcom największe możliwości, dlatego nazywane jest najbardziej zaawansowaną formą postępowania restrukturyzacyjnego. Decydując się na sanację, są oni najlepiej chronieni przed wszystkimi wierzycielami (nawet tymi, którzy są zabezpieczeni rzeczowo na majątku dłużnika). Jeżeli nie wiesz, czy sanacja jest odpowiednia dla Twojej firmy, zgłoś się do firmy doradczej (np. Kantower Finance & Development). Jej pracownicy pomogą Ci wybrać odpowiednią formę restrukturyzacji i przygotować jej plany, a następnie wdrożyć działania naprawcze.
Czym różni się postępowanie sanacyjne od innych postępowań restrukturyzacyjnych?
Największą różnicą pomiędzy postępowaniem sanacyjnym a pozostałymi postępowaniami restrukturyzacyjnymi jest fakt, iż jest ono czymś znacznie więcej niż tylko obietnicą składaną wierzycielom. Inne formy restrukturyzacji oparte są na planach i prognozach, sanacja trwa znacznie dłużej od nich (w praktyce jest to okres około 2-3 lat), a w toku tego postępowania podejmowane są określone działania. Działania sanacyjne przynoszą już w trakcie trwania postępowania efekty, które można policzyć czy zmierzyć. Dopiero na ich podstawie sporządzane są propozycje układowe przedstawiane następnie wierzycielom. Zwoływane jest wówczas zgromadzenie wierzycieli, którzy głosują nad układem. Jeżeli zostanie on przyjęty, trafia do sądu, gdzie następuje jego rozpoznanie. Sąd może zatwierdzić dany układ, odmówić jego zatwierdzenia albo umorzyć postępowanie sanacyjne.
Postępowanie sanacyjne to rodzaj restrukturyzacji dający najszerszą ochronę przed egzekucją i wierzycielami, trwa najdłużej, gdyż jest najbardziej rozbudowane i pozwala wprowadzić w życie określone działania sanacyjne, które przynoszą wymierne efekty. Decydując się na nie, należy pamiętać, iż wiąże się ono z największą ingerencją w przedsiębiorstwo. Zarządca prowadzący owo postępowanie przejmuje na ten czas zarząd nad firmą.