Chemia lotnicza – czym się charakteryzuje?

chemia lotnicza

Chemia lotnicza obejmuje zarówno substancje wykorzystywane do eksploatacji podzespołów, jak i konserwacji czy czyszczenia wnętrza, kabin oraz części zewnętrznych. Jakie cechy powinna przejawiać chemia lotnicza?

Chemia lotnicza – podstawa funkcjonowania statków powietrznych

Chemia lotnicza to dziedzina produkcji chemicznej ze specjalnym przeznaczeniem lotniczym. Może być skoncentrowana na pielęgnacji i konserwacji, ale także zachowaniu bezpieczeństwa. Producenci kierują się badaniami powiązanymi z bezpieczeństwem eksploatacji samolotów, dlatego środki muszą spełniać odpowiednie standardy fizyczne i chemiczne. W grę wchodzi także stopień ich interakcji ze środowiskiem. Inżynierowie odpowiadają za utrzymywanie standardów na jak najwyższym poziomie. Wymusza to na nich szereg międzynarodowych i krajowych rozporządzeń. W większości są to środki certyfikowane, co zapewnia o możliwości ich używania w statkach powietrznych. Zazwyczaj są też testowane w warunkach laboratoryjnych. Jednym z priorytetów jest osiąganie jak najwyższych parametrów determinujących bezpieczeństwo pilotów oraz pasażerów.

Profesjonalne oleje silnikowe – czym się charakteryzują?

Profesjonalne oleje silnikowe to specjalnie zaprojektowane środki smarne, które służą do ochrony poszczególnych, pracujących komponentów silnika samolotu. Specyfikacja tego typu maszyn wymusza na olejach bardzo specyficzne parametry. W grę wchodzi duże obciążenie, wysokie obroty i temperatura pracy znacznie przewyższająca na przykład standardy samochodowe. Ochrona jest priorytetem podczas opracowywania nowych produktów. Silniki samolotowe są jedną z najdroższych części w całej maszynie. Dlatego wymagają odpowiedniej konserwacji. Stosowanie odpowiedniego oleju najwyższej jakości nawet za wysoką cenę będzie i tak znacznie tańsze niż wymiana czy naprawy silnika. Zmniejszenie zużycia poszczególnych komponentów jest cechą niezwykle pożądaną. Może także ograniczać występowanie korozji czy gromadzenia się niepożądanych osadów.

Dodaj komentarz