Brama do garażu — jak wybrać najlepszy model

garaz

Zakup bramy garażowej to często inwestycja na lata, dlatego podejmując decyzję o wyborze konkretnego modelu, warto zwrócić uwagę na to, aby był on nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny i cechował się dobrymi parametrami technicznymi. Nie bez znaczenia pozostaje również sposób otwierania się. Poza opcją manualną istnieją także napędy do bramy, które umożliwiają sterowanie skrzydłami bez konieczności wysiadania z samochodu. Jak wybrać najlepszy model? Podpowiadamy.

Napęd do bramy — automatyczny czy manualny?

Obecnie garaż może być otwierany manualnie lub z wykorzystaniem napędu do bramy. Automatyka staje się już pewnym standardem ze względu na swoją funkcjonalność. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, ponieważ aby zamknąć lub otworzyć skrzydło nie musimy wysiadać z samochodu, a jedynie nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie.

Mimo że najkorzystniejszy dla portfela jest wybór modelu, który wyposażony jest już w napęd do bramy, to możliwe jest także dokupienie takiego systemu do posiadanych już skrzydeł. Z tego powodu nawet jeżeli dysponujemy drzwiami garażowymi otwieranymi manualnie, można zainstalować w nich automatykę.

Często jednak wybór nowych skrzydeł automatycznych jest znacznie korzystniejszy cenowo niż dokupowanie napędu do bramy, którą już posiadamy. Jest to spowodowane faktem, iż montując takie rozwiązanie do posiadanego już skrzydła, należy wziąć pod uwagę szereg aspektów uwzględniających ich ciężar, częstotliwość otwierania i zamykania, a nawet podmuchy wiatru, jakie występują w naszym regionie.

Bramy garażowe — bezpieczeństwo i termoizolacja

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy – czy ten wyposażony w napęd do bramy czy manualny – należy zwrócić szczególną uwagę na to, jaki poziom bezpieczeństwa nam oferuje. Skrzydła, które zapewniają dobrą ochronę, powinny być wyposażone we wzmocnione profile, a także klamki obrotowe z ryglem. W zależności od wyboru konkretnego rozwiązania na przykład w przypadku skrzydeł rolowanych możemy spodziewać się również elektromagnetycznego hamulca napędzającego siłownik.

Aby dowiedzieć się, z jaką ochroną mamy w praktyce do czynienia, warto zwrócić uwagę na to, jaką klasą oznaczony jest dany model. Klasy antywłamaniowości mieszczą się w zakresie od RC1 do RC6 – im oznaczenie to jest wyższe, tym trudniej sforsować dany model. W przypadku skrzydeł wyposażonych w napęd do bramy znacznie trudniej jest je podważyć, dlatego spełniają one wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

Kolejnym ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, wybierając bramę garażową, jest jej termoizolacyjność. Tutaj producenci umożliwiają nam porównanie poszczególnych modeli, dzięki wprowadzeniu pojęcia współczynnika przenikania ciepła U. Jego maksymalna wartość wynosi 1,3 W/m2*K. Oznacza to, że wybrany przez nas model nie może przekroczyć tej wielkości, ponieważ wówczas nie zapewni nam odpowiedniej izolacji cieplnej.

Aspekt ten jest ważny ze względu na to, że często inwestorzy, którzy wybierają tańsze rozwiązania, w okresie zimowym ze względu na ich słabą izolacyjność termiczną płacą znacznie większe rachunki za ogrzewanie. Jest to spowodowane faktem, iż brama garażowa staje się wówczas najsłabszym punktem całego budynku, który go wychładza.

Estetyka bramy garażowej ma znaczenie

Podczas wyboru bramy garażowej nie można zapomnieć również o kwestiach związanych z jej estetyką. Zakupiony przez nas model musi komponować się zarówno ze stylem budynku, jak i całej posesji. Z tego powodu podczas jego doboru warto dopasować jego kolor do elewacji domu, a także stolarki okiennej. W przypadku nieruchomości z dachem spadzistym można dobrać kolor skrzydeł do odcienia połaci.

Dodatkowo dobrze jest dopasować taką bramę do ogólnej stylistyki naszego domu. W przypadku nowoczesnych nieruchomości świetnie sprawdzą się modele segmentowe lub rolowane. Z kolei budynki utrzymane w stylu klasycznym lub vintage będą dobrze współgrały z rozwiązaniem, jakim są na przykład drzwi skrzydłowe.

Dodaj komentarz